Schedule

Day 1

Wednesday, November 22 (Arrival)

Time Contestants Leaders
06:00 – 12:00 Arrival & Registration (the lobby of Grand Hotel “Shumen”)
12:00 – 14:00 Lunch
14:00 – 19:00 Arrival & Registration (the lobby of Grand Hotel “Shumen”)
19:00 – 21:00 Dinner
21:00 – 22:00 Free Time

Day 2

Thursday, November 23 (Opening)

Time Contestants Leaders
07:00 – 09:00 Breakfast
09:30 – 15:30 Еxcursion (Pliska)
15:30 – 16:00 Entering Contest Halls
16:00 – 17:30 Practice Session
Junior – Vocational School of Mechanics, Electronics, Telecommunication and Transport “Hristo Botev”
Senior – “Konstantin Preslavsky” University of Shumen
17:30 – 18:00 Leaders – Contestants Discussion and Team Photos
18:00 – 18:30 Transfer
19:00 – 20:30 Dinner
21:00 – 22:00 Free time Task Selection and Translation
“Ticha Hall”, Grand Hotel “Shumen”

Day 3

Friday, November 24 (Contest Day 1)

Time Contestants Leaders
06:30 – 8:00 Breakfast
08:00 – 08:30 Transfer Breakfast
08:30 – 09:00 Entering Contest Hall Transfer
09:00 – 14:00 Contest
Junior – Vocational School of Mechanics, Electronics, Telecommunication and Transport “Hristo Botev”
Senior – “Konstantin Preslavsky” University of Shumen
Free time
13:00 – 15:00 Lunch
14:30 – 15:30 Free Time
15:30 – 17:00 Visiting an Ethnographic complex
17:00 – 19:00 Free Time
19:00 – 20:00 Dinner
20:00 – 22:00 Free time Task Selection and Translation
“Ticha Hall”, Grand Hotel “Shumen”

Day 4

Saturday, November 25 (Contest Day 2)

Time Contestants Leaders
06:30 – 8:00 Breakfast
08:00 – 08:30 Transfer Breakfast
08:30 – 09:00 Entering Contest Hall Transfer
09:00 – 14:00 Contest
Junior – Vocational School of Mechanics, Electronics, Telecommunication and Transport “Hristo Botev”
Senior – “Konstantin Preslavsky” University of Shumen
Free time
13:00 – 15:00 Lunch
15:00 – 17:00 Free time
17:00 – 19:00 Free time Rules discussion (concerning IATI)
“Ticha Hall”, Grand Hotel “Shumen”
19:00 – 20:00 Dinner
20:00 – 22:00 Contestants party
“Forum Hall”, Grand Hotel “Shumen”
Leaders party
Panorama Restaurant, Grand Hotel “Shumen”

Day 5

Sunday, November 26 (Closing Ceremony)

Time Contestants Leaders
06:00 – 09:00 Breakfast
9:00 – 9:30 Entering the Closing Ceremony Hall
9:30 – 11:30 Closing Ceremony
“Prof. Veneta Vicheva” Concert hall (Shumen Municipality’s hall)
12:00 – 13:00 Lunch
13:00 – 22:30 Departure